Pytanie 1. Czy jesteś zwolennikiem usprawnienia mechanizmów decyzyjnych poprzez połączenie rad kolegiów i rad instytutów oraz utworzenia Kolegium Prawa?
W 2019 roku w naszej Uczelni funkcjonowało 5 rad wydziałów, których role wypełnia obecnie 17 rad, w tym 4 rady dyscyplin, 3 rady kolegiów oraz 10 rad instytutów.
W moim odczuciu, ale też zdaniem wielu moich rozmówców, powinniśmy się wspólnie zastanowić, czy nie warto połączyć rad kolegiów z radami instytutów, co pozwoliłoby nam stworzyć, w ramach nowej formuły rad kolegiów, wspólne płaszczyzny do rozmów o kierunkach rozwoju kolegiów w każdym aspekcie ich aktywności – kształceniowym, naukowym, rozwoju kadr i współpracy z otoczeniem.
Jednocześnie uważam, że elementem takiej reformy mogłoby być również utworzenie Kolegium Prawa. Rozwój nauk prawnych w naszej Uczelni i uzyskanie w tej dyscyplinie kategorii naukowej B+, rosnące zainteresowanie studiami na kierunkach prawniczych oraz najwyższe w kraju wyniki zdawalności absolwentów na aplikacje prawnicze stanowią w moim przekonaniu wystarczające przesłanki do podjęcia działań w proponowanym kierunku.
Reforma, którą proponuję, jeśli uzyskałaby Państwa aprobatę, byłaby starannie przygotowana i wdrożona z początkiem roku akademickiego 2025/2026.